Yüksekokul Konuşuyor

Öğr.Gör. Kutlay ORHAN- Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı
Bu haber 2017-03-31 07:32:17 eklenmiş ve 6033 kez görüntülenmiştir.

1993-1994 eğitim-öğretim yılında Turizm ve Otel İşletmeciliği ve İşletme programları ile açılan meslek yüksekokulumuz şu an itibariyle 6 normal öğretim ve 2 ikinci öğretim programlarıyla eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Hâlihazırda bölüm başkanlığını yürüttüğüm Turizm ve Seyahat hizmetleri programımız ise 2005-2006 yılında eğitim-öğretime açılmıştır. Bölümümüz ülkemizin turizm potansiyeli göz önüne alındığında konaklama ve seyahat işletmelerine doğrudan istihdam sağlayan dinamik bölümlerden biridir.

Günümüzde turizm sektörüne ekonomik, sosyal ve toplumsal açıdan bakıldığında, önemi her geçen gün artarak devam etmektedir. Gerek devlet eliyle gerekse de özel sektör turizm alanına önemli yatırımlar yapmakta ve yapmayada devam etmektedir. Bu duruma dünya ölçeğinden bakıldığında ise birçok ülke turizm sektörden pay alabilmek ve rekabet güçlerini geliştirebilmek için özel politikalar uygulamaktadırlar.

Turizm sektöründe ara eleman ve orta kademe yöneticisine önemli boyutta ihtiyaç olduğu bilinmektedir.Konaklama işletmeleri, seyahat hizmetleri aracı işletmeleri, ulaşım işletmeleri, yeme-içme işletmeleri,reklam ve sigorta hizmetleri, oto kiralama şirketleri, konaklama destek hizmetleri, satış ve satış sonrası hizmetler de göz önüne alındığındasektörün geniş boyutta doğrudan ve dolaylı istihdama yol açtığı da bir gerçektir. Meslek Yüksekokullarının kuruluş amacına bakıldığında; iletişim becerisi yüksek, yaratıcı, girişimci, takım çalışmasına yatkın, sorumluluk alabilen bireyler yetiştirmek ve ilgili sektörlere ara eleman ihtiyacını karşılayacak istihdam sağlamaktır.

Konuya okulumuz açısından bakıldığında ise, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanının karakteristik özelliğinden dolayı emek yoğun hizmet üretimi söz konusu olması nedeniyle, otomasyona geçme olanaklarının oldukça sınırlı olması insan faktörünü daha fazla değerli kılmaktadır. Ayrıca tatil alışkanlıkları her geçen gün değişen turizm tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve turizm sektörüne istihdam sağlamak amacıyla Sandıklı Meslek Yüksekokulu Seyahat Hizmetleri Programı önemli katkılar sağlamak amacındadır.

Termal turizmde Afyonkarahisar ve Sandıklı İlçesinin önemli bir destinasyon bölgesinde olduğu düşünülürse okulumuz tercih edilme noktasında önemli bir konumunda bulunmaktadır.Bu açıdan mezun ettiğimiz bölüm öğrencilerimizin sektöre kazandırılması için il ve ilçemizde bulunan termal otel işletmeleriyle ve seyahat hizmetleri aracı işletmeleriyle istihdam çalışmaları yapılmaktadır. Amacımız, son birkaç yıldır turizm açısından ülkemizin durağan bir seyir izlediği bu dönemde gerek termal turizmde gerekse de kıyı turizminde hizmet verecek öğrenciler yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

 

Son olarak çağdaş turizmin anlayışı açısından; sektörde istihdam edilen personelin mesleki formasyonunun yüksek olması, kaliteli hizmetin sağlanması, turist ile turiste hizmet edenler arasındaki ilişkilerin sağlıklı gerçekleşmesini sağlamak amacıylaSandıklı Meslek Yüksekokulu Seyahat Hizmetleri Programını daha fazla sayıda öğrencinin tercih edeceği bir okul haline getirmek ve bu öğrencileriKonaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı uygulamalarında sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış, nitelikli kişiler olarak yetiştirmektir.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SANDIKLI MYO haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi