Anadoluya Özgü Bir Kültür, “Köy Odaları” Geleneği

İlçemizde unutulmaya yüz tutan köy odası geleneği yaşatılıyor.
Bu haber 2019-01-29 06:34:06 eklenmiş ve 2269 kez görüntülenmiştir.

Anadolu’nun birçok köyünde bulunan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş gelenekler arasında yer alan “Köy Odası” geleneği Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği üyeleri tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

Eskiden köye gelen misafirlerin ağırlandığı, aynı zamanda teknolojinin olmadığı dönemlerde uzun kış gecelerinde de orta oyunları sohbetler ve çeşitli yiyeceklerin hazırlandığı bir kültür mirası olan “Köy Odası” geleneği Sandıklı İlçesinde haftanın belirli günlerinde Derneğe ait olan Kültür Evinde yaşatılmaya devam ediyor.

Atalarından kalma geleneği devam ettiren Dernek üyeleri, konuklara ikram edilmek üzere türküler eşliğinde tel helva çekti. Daha sonra yüz yıllardır süre gelen orta oyunlarından, yüzük saklama, çat pat, uzun eşek,tabur dur, tabur vur, topuk dövmece, patates yuvarlama gibi geçmişten günümüze ulaşan kültürel değerlerin aktarıldığı orta oyunlarını oynadı. Oyunlarda kaybedenleri ise yüzleri güldüren cezalar verildi. 

Kış aylarında çocukluk dönemlerinde “Köy Odası” geleneğinin sıkça olduğunu ifade eden Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ekrem Çavuş, televizyon ve internet kültürünün bu geleneği bitirdiğini belirtti.

-“Mahalle Kültürünü kaybettik”

Mahallelerde bulunan “Köy Odaları”nın günümüzde yıkıldığını belirten Ekrem Çavuş, Gazetecilere yaptığı açıklamada:

“Mahallelerimizde bulunan  ahşap evlerimizi yıktık, onun yerine üst üste apartmanlar diktik ve apartman hayatı bu kültürü yok etti. Bizim dernek olarak içimiz acıyor bu kültürün yok olması bir cinayet. Fırsat buldukça gençlerin ve yeni kuşağın bu kültürle tanışması için zaman zaman bu tür etkinlikler yapıyoruz. Bugün onlardan bir tanesini yaptık. Hem tel helva çekimini gençlere gösterdik. Orta oyunları düzenledik. Bugün özellikle çocukları çağırdık onlar bu kültürü hiç yaşamamışlar onlar bu kültürü yaşasın ve devam ettirsin istedik” dedi.

-“Köy Odası oyunları kültürünü yaşatmamız lazım”

“Köy odaları” ve “Mahalle odaları”nda vakit geçirmek için oynanan oyunları oynadıklarını belirten Çavuş şunları kaydetti:

- “Arada boş bir zamanımız oldu. Yüzük saklama oyununuda icra ettik. Orta oyunlarını sergiledik. Orta oyunlarımız bizim eski bir kültürel değerimiz. Eskiden “Köy Odalarında” olan bir kültür bu. Biz bunu icat etmedik. Biz bunu atalarımızdan devir aldık. Bizimde bunları yaştmamız lazım. Derneğimizin kuruluş amacıda bu.  Kültürü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Bugün bu gecede bunu yaşatmaya çalıştık. Zaman zaman bu etkinliklerimizi yapıyoruz ve özellikle genç ve çocuklarımızı çağırarak bu kültürü görmelerini istiyoruz” 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SANDIKLI haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi