Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -9-


Bu haber 2019-05-16 08:21:45 eklenmiş ve 7892 kez görüntülenmiştir.

Daha sonraları ne oldu. Ramazan davulcuları ne yaptı onu da Alaattin Akgül(1948) ile Ali ULA’ya(1953) sorduk.  66-68 lerde İlkokuldan sonra Ramazan davulu çalmaya başladık. Kayın pederim Veli Akyol ile çıkmaya başladım. Beraberimizde Kırkpınarlı Yusuf Aslan amca vardı.  Tenekeci Ali ÖZCü, Bizim zamanımızda 2 ekip çıkardı. Veli kayıntamın kardeşi Mahmut Akyol Başağaçlı Gudulunun Ahmet, Alamescitli Memili Kaynım Mehmet AKYOL, Bilal Akgül, Rahmetli Abiyim Süleyman Ula Rahmetli Ali Dönmez, Hüseyin AKDERE,  Mırtatlı Ahmet Eroğlu,(Ahmet Çavuş)Çalğıcı meşhur Ali ALAN Kelozun Kemal, Mingileli Dıba İsmail, Yavaşlardan Veli çavuş vardı. Kişinin zevkine göre müzik çalardık. Kim nerede oturuyor bilirdik. O kişi hangi şarkıyı çok seviyorsa ona göre o kişinin evinin önünde sevdiği şarkıyı çalardık.

Mesela o şahıs ‘’Ümmü Türküsünü’’ seviyorsa onun evinin önünde mutlaka ‘’Ümmü Türküsü’’ çalınırdı.

Acıvaların evinin önünde de mutlaka  ‘’Cezayir Türküsü’ çalınırdı. Deden Cezayir Türküsünü çok severdi. Hüzünlenirdi o türkünün Ali Amcada bir başka yeri/bir başka hatırası vardı mutlaka. Fehmi Abide sonra Cezayir Türküsünü hep çalın derdi.  

Eğer kişi Hatcem türküsünü seviyorsa onun evinin önünde de Hatcem Türküsü çalınırdı.

  Haklar havuza toplanır. Sonra iki ekibin elemanlarına kardeş payı bölünürdü. Biz hak toplamaya çıktıkmı o gün evde olamayacaklar bizim hakkımızı komşuya verirlerdi. Bunu Ramazan Davulcularımıza verin biz yata yabana gidiyoruz. Yokuz. Onların hakkını götürmeyelim. Size zahmet unutmayın derler, sıkı sıkı tembih ederlerdi. Komşuya davulcu hakkını gönlünden ne kopuyorsa verirlerdi. Şimdi öylemi davulcular hak toplamaya çıktımı kapıyı açmıyor insanlar.

Bizim zamanımızda büyükler yaranlarını bilirlerdi. Onların evinin önüne gelindi mi mani patlatılırdı. Mani söylenirdi. Hatta o evlere yeni yeni maniler ayarlanırdı. Ekipte bir davul, bir trampet, bir klarnet ikide trompet olurdu. Yani iki vurmalı üç üflemeli çalğı ile çıkılırdı.

Gece gezerkene çok zaman ekibe hediye verirlerdi. Gömlek, çorap, iç çamaşırı, para gibi. Bazıları ise börek katmer verirlerdi biz hem yer, hem mahalle gezerdik.

Gündüzden ekibi biri davet ederdi. Biz ekip olarak mahalleyi dolaştıktan sonra davet eden eve gelinir yemekler yenir. Hiç aklımdan gitmez çok yemek yenirdi ‘’Leylegin kurbağayı yuttuğu gibi yemek yenirdi’’, medyum Kahveler içilirdi. Ev sahibi kendi oğlu oyun oynamak isterse oyun havası çalınır baba oğul ev sahibi oynardı. 

O zamanlar şimdiki gibi elektrik yoktu. Ortalık idare lambası, gaz lambası ile aydınlanırdı. Aydede aydınlatırsa ortam gündüz gibi olurdu. İnan bak senin anlayacağın öyle olmuşkene gönüller aydınlıktı. Ses’e komşular gelir oyuna iştirak ederlerdi. Bir ahenk bir muhabbet vardı. Sevgi, saygı, hoşgörü hat safhada idi. İnsanlar mutlu idiler.

Artık şimdi Ramazan Davulcularımız sadece davulu çalıp geçip gidiyor. Hatta bazılarımız motor üzerinde biri mobileti sürüyor biri davulu çalıp sokakları dolaşıyorlar. Bu geleneğimizde can çekişiyor diyebilirim. 

13 Mart 2012 Çalgıçı Ali ULA –Emekli. Çay Mahallesi. Alaattin Akgül –emekli-1948 Çay Mahallesi

Ramazan adetleri

Üç aylar girdimi Ramazan ve oruçun manevi havası herkesi sarardı. Geleneklerin devam ettirilmesine gayret, önemli mihenk taşlarından/duygulardan birisidir.

Camiler, mahallenin kadınları ve genç kızları ya da gelinleri tarafından üç aylar girdimi imece usulü her cami diş tırnak temizlenirdi. Halılar kilimler yıkanır. Duvarlarda toz toprak silinir. Sıvanacak yerler sıvanırdı. Her evden mutlaka cami temizliğine bir/bir kaç kişi gönderilirdi. 

Devam edecek

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ALİ ÖZESKİ (ARAŞTIRMA) haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi