Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -17-


Bu haber 2019-05-28 13:49:20 eklenmiş ve 204 kez görüntülenmiştir.

Üç aylar başlamadan içki içen şahıslar artık üç ayları kutsal görüp içkiye Bayram sonuna kadar ara verirlerdi. Kimse birbirine kuruüzüm masası teklif etmez/edemezdi. 

Kunduracılar yani Ayakkabıcılar sahurlara kadar labçın/Kopçalı mest, ıskarpin, botin, yemeni, körüklü çizme, kösürenin gıcırdıyanlısını yaparlardı.  Fırınlar ekmeği çıkarınca o ekmekler türüm türüm kokardı. Fırıncıya bazen pide yapıver diye şipariş verir o pidelerle iş yerinde sahur yapardık. Sabah namazlarını kılar, o gün öğleye kadarda ıstırahat ederdik.

Saraçlar ve Semercilerin hem elleri çalışır hem dillerinden güzel muhabbetler dinlenirdi. Helvacılar ve Şekerciler de tezgâha mal yetiştirmek için sahurlara kadar çalışırlardı. İşyerlerinden baba erken ayrılır oğlu çalışırdı. Oğlanda gündüz öğlen sıraları dükkâna gelirdi. Terziler sahura kadar çalışırlardı. Leblebiciler leblebinin kendine has kokusu gelip geçeni rahatsız etmesin diye gece çalışır, gündüz satarlardı. Kahvehaneler gündüz kapalı gece açık idiler. Kasaplar sabaha kadar mezbahada kesim yapar, gündüz akşama kadar satış yaparlardı. Kalaycılar Ramazandan önce köylerin kalay işini yapmaya gayret eder Ramazanda evde olmayı isterlerdi. Konuşmanın arasında Mustafa amca

Derenin kenarında

Kalayladım kazanı

Kız ben senin yüzünden 

Tutamadım Ramazan’ı  Bu eski Halk Türküsünü söyleyerek efkârlandı ve yeter dedi. Bakırcı Birbirlerin Hacı Mustafa Sallı(1941)

Ramazan da pide kuyruğu vaz geçilmeyen bir durumdur. Muhabbetin hası ve sırada öne geçmekle kul hakkı ihlali burada olur. Mustafa Ulupınar(1950)  Bu konuda bir iki hatırayı aşağı da anlatacağız. Dışarıda duran hemşerilerimiz memurlar işçiler izinlerini mutlaka Ramazanda, Ramazan bayramını da içine alacak şekilde kullanırlardı.

KADİR GECESİ

Kadir gecesinin, Ramazân-ı şerîfin 20'sinden sonraki tek gecelerinde aranmasına dâir müteaddit hadîs-i şerîfler vârid olmuştur. Birinden itibaren aranmasını tavsiye eden büyüklerimiz de vardır. Kadir gecesinin bu ay içinde hangi gece olduğunun gizlenmesi, mü'minlerin her geceyi Kadir gecesi bilip, her gecede ibadeti çok etmeleri içindir. Deriz ya ‘Her olayı hayır bil. Her geceyi kadir bil. Her gelenini Hızır bil diye. Kadir gecesi gelenegimizde önemli yer tutar. Mesela şanslı kişiler için ‘’kadir gecesi doğmuş’ denir. Bu gece doğan genelde ikinci üçüncü çocuklara da ‘’Kadir’ ismini veririz. Kadir gecesinde hava berrak ve güzel olur. O gece herşey Allâh'a secde eder. Mü'minler afv-ı ilâhî mazhar olurlar inşallah. Kadir gecesi camiler sabah namazına kadar açık olurdu. Vaaz ve teravih namazı sonrası kısa bir ara verilir. Kısa aradan sonra tekrar toplanıp genelde emekli bir imamın imametinde tesbih namazı kılınır. Tesbih namazı kılındıktan sonra şahışlar sabaha kadar ama camide ama evlerinde gecenin önemine istinaden kadir gecesi namazı ya da kazaya bırakılan namazlara niyetle namaz kılınır zikir edilirdi. Kadir gecesini aramak müstehaptır. Ulemamız Kadir gecesini Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde (21-23-25-27-29) aranması üzerine hassasiyetle durmuşlardır. Ancak günümüzde halk arasında Ramazan ayının yirmi yedisinin KADİR GECESİ olduğu itikadı yaygındır. Bunun kesin delili yoktur. 

Kadir Gecesinde Ne Yapılır?

Bu gece 4 rek'at Kadir gecesi namazı kılınır:

1'inci rekatte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr..."

2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf,

3'üncü rekatte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr..."

4'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf, okunur.

Namazdan sonra:

1 defa  :اَللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ واللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ وَِللهِ الْحَمْدُ

"Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd"

100 "Elem neşrah leke sadrak..."

100 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr..."

100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

اَللَّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّى

"Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa'fü annî"

Mümkünse kandil gecesi olması hasebiyle bir de tesbih namazı kılınırdı.  

      DEVAM EDECEK...

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ALİ ÖZESKİ (ARAŞTIRMA) haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi