Kaymakam Eflatun Can Tortop'un İstanbul'un Fethi Yıl Dönümü Mesajı

İlçemiz Kaymakamı Eflatun Can Tortop İstanbul’un Fethi Yıl Dönümü münsebetiyle bir mesaj yayınladı.
Bu haber 2019-05-30 08:10:15 eklenmiş ve 316 kez görüntülenmiştir.

Kaymakam Tortop Mesajında; “Tarih boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan tarih ve kültür şehri İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilişinin 566. yıldönümüne erişmiş bulunmaktayız.

Peygamber Efendimizin, "Kostantiniyye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır." övgüsüne mazhar olmak amacıyla, yüzyıllarca süren mücadelelerin sonunda büyük bir inanç ve askeri deha ile gerçekleştirilen bu fetih, köklü medeniyetimizin, bir çağı kapatıp yeni bir çağ açarak insanlık tarihine damgasını vurduğu, dünya tarihini derinden etkileyen büyük bir zafer olarak tarihe geçmiştir. Sadece toprakları değil, gönülleri de fetheden ecdadımızın adaletli, merhametli ve hoşgörülü yönetimiyle yüzyıllarca farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı bu kadim şehir, bu özelliğiyle tüm dünyaya örnek teşkil eden, hem coğrafi hem de ticari açıdan dünyanın başkenti konumunda bir medeniyet merkezidir. Bu özellikleriyle fetih ve İstanbul, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Aziz Milletimiz için daima gurur ve ilham kaynağı olacaktır.
  Tarih boyunca bizim ecdadımız hiç kimseyi dininden, dilinden, ırkından dolayı yargılamamış, Yaradılanı Yaradan’dan ötürü hoş görme felsefesi ile hareket etmiş ve bu doğrultuda her zaman için fetihlerin arka planında gönüllerin fethini esas gaye olarak belirlemiştir. Yine İstanbul’un Fethi adalet, hoşgörü ve barış kelimelerinin insanlık için adeta yeniden tanımlanmasına vesile olmuştur. Fethin sonuçlarından belki de en önemli olanı ise artık Müslümanların bütün uluslararası olaylarda belirleyici bir rol üstlenmiş olmalarıdır. Bu açıdan bakıldığında İstanbul’un Fethi’ni ve Fatih Sultan Mehmet’i belki daha da iyi anlamış oluruz. Müslümanların belirleyici rol üstlenmiş olmaları da aslında bugünkü gösterilen emeğin ve çabanın dayanağının ne olduğunun en açık göstergesidir.İstanbul’un fethinin 566. yıl dönümde başta fethin mimarı Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere, bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz” dedi.
> Kurum Haberi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SANDIKLI haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi