Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -21-


Bu haber 2019-05-30 08:13:23 eklenmiş ve 3595 kez görüntülenmiştir.

tele bile sahibi olmak arzusunu göstermeleridir. Böylece evlerinde, ellerinde sakal-ı şerif bulunan aileler, komşularına ve diğer din kardeşlerine, gösterdikleri aşırı sevgi ve ilgiden ötürü -ellerindeki miktar elverdiği ölçüde- armağan etmişlerdir. Böylece ikinci elden sahip olan aileler de bunu kutsal bir emanet bilmiş ve muntazam bir şekilde korumuşlardır. Türkler gibi peygamber efendimizi sağlığında görme şansı bulamayan Müslüman milletler ise çeşitli yollardan elde ettikleri bu tür hatıraları özenle muhafaza etmişlerdir.

 Üçüncü yola gelince; zaman içinde halifeler bu tip sakal-ı şerif parçalarını gerek kaybolabileceği endişesiyle, gerekse halkın rağbet gösterdiği kutsal emanetleri elleri altında bulundurmak gayesiyle korumuşlardır. (Tahsin Öz, Hırka-i Saadet Dairesi ve Emanet-ı Mukaddese, İstanbul 1958)

Sandıklı Ulu camide otuz sene görev yapan Emekli imam H.Mustafa BAŞPINAR’ a sorduk; 

—Hocam otuz sene sakalı şerifi cemaate tuttunuz sizde ne gibi haller zuhur etti. Ne hissettiniz. Sakalı şerifi yakından gören sizdiniz. Dediğimizde;

‘’Sanki kalbime o mübarek sakalı şerif saplanıyor bana deva veriyor. Sağlık sıhhat enjekte ediyordu. Kendimi kuş gibi hafif ve anlatamayacağım/ifade edemeyeceğim değişik ortamda hissediyordum........ (gözleri doldu, göz yaşı yanaklarından süzülmeye başladı  ve onu sildi)

Keşke sakalı şerif çalınmasaydı da Cami yıkılsaydı bu millet onu yeniden aynısını yapardı. 

Onu bulmak/tekrar elde etmek artık çok zor............... ) dedi. Dedi de yine gözlerinden akan yaşlara göz kapakları mani olamadı. Bizde fazla bişi istememişdik.

Yine on altı yıl bu görevi ifa eden Halil İbrahim NECİPOĞLU’na sorduk.

—Hocam görev yaptığınız süre içinde siz de ne gibi haller zuhur etti. Ne hissettiniz. Sakalı şerifi yakından gören sizsiniz.

-‘’Kelimelerle ifade etmek ne kadar zor bir iş. İnsan mutlaka o mübarek sakalı şerifi elinde tutunca bir başka oluyor. Anlatmaya gücüm yetmez ki. Lisan bu işte kifayetsiz kalır. Dedi. Onunda gözleri dolu, dolu oldu. 

İmam-Hatip Ahmet Erdin anlattı: Benden önce görev yapan imam arkadaşlarımdan birinin başından geçen ve unutamadığı olayı şöyle anlattı. Biliyorsunuz her yıl Recep ayının ilk perşembesi mübarek Regaip Kandili, Ramazan ve Kurban Bayramı arife günleri bu camide Sakal-ı Şerif öpülür, dua edilir. Sakal-ı Şerif gününe bir-iki gün vardı. “O merasim sırasında salâvat, tekbir, ilahi bütün görevler bizim üzerimizdedir. Başka camilerden gelen arkadaşlar hemen gelip gidiyorlar. Bütün yük üstümüzde 3–4 saat camiyi bekleyeceğiz” diye düşünüyordum. O gece böyle uyumuşum. Gece rüyamda ne göreyim. Tam Sakal-ı Şerif merasimi olan yere başı sarıklı, heybetli, derviş giyimli, nurani sakallı iki kişi oturmaktalar. Onlara tebessümle “Hoş geldiniz” der gibi yaptım. Beni yanına çağırdılar ve “Biz buraya Sakal-ı Şerif merasiminde tekbir getirmeye, salâvat çekmeye ta Hindistan ’tan, geldik, o vakti bekliyoruz!“ dediler. Bu rüyanın heyecanı ile hemen fırlamışım. 

BELGELERDE SANDIKLI ULU CAMİİ(CAMİ-İ KEBİR)Kitabından: Hüseyin HÜSREVOĞLU

Bu sene kadir gecesinin gündüzü sakalı şerif merasimindeki ihtişamı görünce, sordum, duyduklarımı, bildiklerimi yazmak istedim. Okuyucuma da tavsiyen Sakalı Şerifin bohçalardan çıkarılması ve onun en sonunda yine bohçalanması anı nı yaşamalarıdır. ...22.09.2009   

DEVAM EDECEK...

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ALİ ÖZESKİ (ARAŞTIRMA) haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi