Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -25-


Bu haber 2019-06-21 08:29:57 eklenmiş ve 2382 kez görüntülenmiştir.

Bu hocaların ve gönüllülerin bazıları emekli olunca ikametleri değişti, bazıları vefat etti. Bazıları yaşlanınca onların görevini Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) aldı.

MTTB: 980 Öncesi (MTTB) Mili Türk Talebe Birliği teşkilatı vardı. Bu teşkilat ilahi gurubu oluşturdu. 8/10 kişilik bu gurup genelde İmam Hatipli gençlerden oluşmuştu. Çok yerde müezzinlik görevini de bu ilahi gurubunun elemanlarından birisi yapardı. Ramazanlarda teravih namazında teravih namazı arasında ilahiler okurlardı. İlahi gurubu cemaatin arasında aynı safta yer alırlardı. Cemaatten çok kişiler MTTB ilahi gurubu nerede namaz kılacaksa sorarlar onların gideceği camiye giderlerdi. Böylece cami daha da dolar taşardı. Bu ilahi gurubunu halk çok benimsemişti. MTTB bu faaliyeti ile Sandıklı’da bir boşluğu doldurmuş oldu. 980 ihtilalinde MTTB kapatılarak faaliyetlerine son verildi. Ondan sonra da camilerimizde ilahi okuma veya minarelerde ilahi okuma mevlit okuma yani minare övme geleneği meraklı bazı kişilere müezzinlere kaldı. Şimdi teravih arasında birisi bir ilahi okusa cemaatin çok hoşuna gidiyor. Ama okuyacak birileri de kalmadı diyecek kadar da az kaldı. 

Bir büyüğümüzle teravihler de veya cami övmelerde minare övmelerin kalkmasını konuştuk. Şöyle düşünüyorum dedi. Eskiden radyo televizyon yoktu. Olsa da radyolarda ilahi mevlit seslendirilmesi yayınlanması olmazdı. Ama günümüzde belki bin kadar tv kanalı var. Birçoğunda en güzel sesli sanatçılar ilahi okuyor. Yayınları saatlerce televizyonlardan izleniyor. Arabalarda eskiden kaset vs. vardı şimdi flaş var yüzlerce ilahi alıyor. Tak dinle yani diyeceğim odur ki insanlar ihtiyacını böylece gideriyorlar. Zaten camilerimizde de sesi güzel görevli, hevesli kişiler pek kalmadı gayim.

İTİKÂF’A GİRİLİRDİ. Ulu camide eskiden itikâfa girilirdi. Hacı yunus amcanın torunu Av. Yunus PALAN anlattı dedeme evden yemek hazırlanırdı. Dedem eve çokça yemek gönderin de derdi. Çok zaman yemeği götürdüğümde dedemin yanında bir çok dostu olurdu. Hatırladığım kişilerden mesela Meşhur emin ustanın Hasan Amca o dedemi çok severdi. Çayköylü Alı, Barutçu, Başağaçlı Emin(Süleyman SARITAŞ) Ziverbeyinoğlu Yılmaz(Deli Yılmaz), Ulucami tuvaletinde yatıp kalkan Deli Mehmet,…. Ben Yunus Palan varıdı ya 8/10 kişi olur idik. Suyu dedem Su sürahisi ile bakır tasta dağıtırdı. Yemeğin hepsini yer dedeme sahura kalmaz idi. Dedem sahurda cebinde yedek akçe 2 hurma ya da iki incir mutlaka bulundurur onunla sahur ederdi. Dedemi camide ya da evde hiçbir zaman yatar halde görmedim. Hep seccade de diz üstü oturur vaziyette gördüm. (Anlatan Av. Yunus PALAN, Ahmet PALAN)

Palandız Hacı Yunus Palan o vefat edince oğlu Ahmet Palan itikâfa girmeye devam etti. Palandız Ahmet amca da Mekke’de vefat edince Sandıklıda itikâfa girme işi Hacı Ziya AKSEL’le Keçeci, keçecilerin çok yakınında olan cami olduğundan denir.  Küçi=küçük (Ulu Cami cami-i kebirdir. Yani büyük cami, küçi de küçük cami olarak kulanılırdı.)-Yeni Camide (daha sonra kullanılır oldu. Ziya AKSEL 940 Belediye Emeklisidir. Ziya amcaya sorduk itikâfı dedi ki; 

İtikâf; Kendine mahsus şartları bulunan bir ibâdettir, itikâfla, bir Müslüman dünya işlerinin tamamından uzaklaşır, özel olarak ibâdet eder. Peygamberimiz her Ramazan ayının son on gününde itikâfa girmiş. Bizde onu örnek alıyoruz

İtikâfın şartları şunlardır:

Tabii ki Müslüman olacan. Deli veya ağır hastalar olmaz. İtikâfa niyet edilir. İtikâfa bir camide/mescitte girilir.

Peygamberimiz bütün Ramazanların son on günü itikâfa çekilmiş ve bunu hiç terketmemiştir. İtikâfa giren kimse zarûrî bir ihtiyacı olmaksızın camiden dışarı çıkamaz. Daima hayır konuşur, oruç tutar, Kuran okur. Nafile namazlar kılar. Dünyanın her türlü düşüncesinden uzaklaşarak, bir mescidde yapayalnız, Allah’ı zikreder. İşlediği günahlar için yüce Rabbinden af diler. Pişman olur, tövbe eder. Dualarında o içinde bulunduğu topluma da bol bol dua eder. İtikâfı hakiki manâsıyla yerine getiren bir Müslüman bayrama günahlarından arınmış olarak çıkar inşallah. Sandıklının farzı kifaye olan ibadetini sekiz sene Keçeci/Yeni-Küçi Camide idrak etmiştir. Kalp ameliyatı olunca bu görevi bıraktı. 

Daha sonraki yıllarda Leblebici Arapoğlu Merhum Hacı Halil Esen(1921) Yeni Camide bir kez itikâfa girdi. Rahmetli Halil amca itikâfın ne olduğunu sorduğumda bak aslanım itikâf nefsi terbiye ve tezkiye ederek zühd, takva huşu, ihlâs ile sabırla olgunlağa erişmektir. Keşke Sandıklı da bu işe çok hevesli çıksa da bir kişi ile iktifa(yetinmesek)etmesek daha iyi olur. İnşallah gelecek senelerde her camimizde itikâfa girenler olur çok kişi bu hazzı tatar. Büyükler der ki ‘’Allah ile yalnız kalmak; Allah’ın dışındaki her şeyle ilgiyi keserek kendini yalnız ona adamak demektir.’’  

Halil amca siz bir defamı girdiniz. Niye devam etmediniz dedik. Ben biraz asabiyim. Bu hastalık derecesinde bir sefer itikâfa girmem bana yetti. Başka vatandaşlarımız da bu işi yapsın istedim.

Emekli Öğretmen Hacı Erol UĞUR(1943) Gülbahçe Camisinde üç Ramazan itikâfa girdi. 

Ziraat Bankası Emekli Müdürlerinden Hacı İbrahim Altuğ (1936’lı) Kendisi itikâfa girdiği günler için ’’Hayatımın en güzel günlerini itikâfta geçirdim. Eğer eşim rahatsız olmamış olsaydı her sene ölesiye bu göreve talip olurdum.’’ Oda Yeni Cami de itikâfa girdiğini söyledi. 

Belediye Emeklisi Veli Çiçek Yeni Camide itikâfa girdiler. O da dedi ki; ‘’Ramazan'ın son 10 gününde îtikâfa girmekse sünnettir. Bu îtikâfı, vefatına kadar Resûlüllah Efendimizin devamlı yaptıkları bir ibâdet olduğu için, müekkede sünnettir. Bir belde de bir kişinin bu ibâdeti yerine getirmesiyle, diğerlerinin üzerinden sâkıt olur. Aksi takdirde bu müekked sünnet terkedilmiş oluyor. Kişi, îtikâfa girerken, en temiz elbiselerini giymeli ve üzerine güzel kokular sürünmeli. Eğer tam kendini verirsen deme gitsin çok haz alırsın.’’ İtikâfı büyük bir ihlâs ve derin bir samimiyetle yapmak lazım. İnsanin eli ayağı gözü kulağı ağzı dili hatta günah işlediği yerler itikâfta terbiye edilir. Yani eline, diline, beline sahip ol sözü buradan gelse gerek diye düşünmeden edemiyorum.

 Palandızlardan sonra itikâfa girenlerin Yeni Camiyi tercih etmeleri oranın ayrı odası içinde su lavoba olduğundandır. Ulucami de itikâfa girildiği yıllarda cami komşuları ve itikâfa girenin arkadaşları itikâfa girene yemek gönderirlerdi.

Bir gün Rahmetli dedem Acıvanın Ali elime bir bog tutuşturdu. Gözüm bunu tez elden Ulucamiye götür orada Hacı Yunus amcan var ona teslim et dedi. Bende koşa koşa Ulucamiye vardım içeri girdim bogu Hacı Yunus amcaya verdim. Oruçmun dedi ben hayır büyüyünce oruç tutacam dedim. O bogu açtı bakır kaptan bana bir adet et verdi. Ye bakembi dedi. Başı ile de hade ye dedi ben verdiğini yedim gülümsedi. Ondan Yunus Palan ve oğlu Ahmet amcadan duyduğum/izlediğim kadarıyla; İtikâfa giren kişiler az yemek yer, az uyur, bol bol Kuran-ı Kerim okur,  zikir yapar, ibadet ederler. Dünya kelamı konuşmazlar, malayani-lakırtı söz ve davranışta bulunmazlardı. Diğer kişiler ise itikâfa girene ihtiyaç olmadıkça laf etmez konuşturmazlardı. İtikâfta olana lüzümsuz-gereksiz bir şey demek bir şey sorulmazdı. Devamlı dua ederlerdi. Dualarında öncelikle o beldenin refah ve huzurunu isterlerdi. Duaları genel olur ümmeti Muhammedin felahı düşünülürdü. Defni hacet için insanların az olduğu zamanda dışarı tuvalete giderler. Uyku ihtiyaçını sabah namazından sonra öğlen saat 11.00’e kadar giderirlerdi. Kim itikâf ta kendi içini murakebe (kendi kendini kontrol edip hesaba çekmek muhasebesini yapmak, günah ve hatalardan arınmak) ve ihlâs ile düzeltirse, Allah onun dışını mücahede ile süsler. Yani Dünyası Ramazan olanın, Ahireti Bayram olur.

>>> Devam EDECEK...

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ALİ ÖZESKİ (ARAŞTIRMA) haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi