Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -26-


Bu haber 2019-06-21 08:30:49 eklenmiş ve 2422 kez görüntülenmiştir.

Bunları Babam’a anlatığımda o şu olayı hatırladı anlattı.

Çilehanesinde Rabbiyle baş başa olmanın zevkini yudumlamakta olan bir derviş ibadet halindedir. Bir ara biri kapıyı gıçırtıyla açarak içeri girer ve dervişe sorar; 

-Burada yalnız başına ne yapıyorsun?

Derviş anlamı derin bir cevap verir.;

-Rabbimle baş başa idim. Sen gelince yalnız kaldım.’’ Der.

İtikaf’a ne güzel örnek

KABİR ZİYARETLERİ: 

Üç ayların başlangıcında, Mübarek Kandillerde, Ramazanın Arafe günü, Ramazan ve Kurban Bayramlarında hanenin büyüğü ile mahalle camisinde ikindi namazı kılınır. Havai camiine yakın olanlar cami avlusunda bulunan mezarlıktakilere dua ederek başlarlar. Müradin de ise türbedeki yatıra dua ederek başlarlar. Sonra Ali Çetinkaya arkasında bulunan mezarlık ile devam edilir. Hisar mahallesindekiler Hacı Köyünde Mezarlığı ziyaret edip Keçeci Camisinin yanındaki mezarı ziyaretle devam ederler. Ağalar, at arabası, yaylı/tatar araba olanlar Yunus Emre türbesini ziyaret ettikten sonra asri mezarlıkta bulunan yakınlarını ziyaret ederek kabir ziyaretini bitirirlerdi. Son zamanlarda asri mezarlık ziyaretlerinden başka mezarlara gidilmez oldu. Eskiden kadınlar mezara gitmezlerdi. Sadece sair zamanlarda kimsenin mezara gelmiyecegi günlerde kadınlar mezarı ziyaret ederlerdi. Son zamanlarda kadınlarda artık cenazelerde bile mezara gelir oldular. 

Burada bir aneknotu belirtmek isterim. Bir Abiyim bir şehre gittiğinde oranın sahibini/büyügünü mutlaka ziyaret et derdi. Yani İstanbula gidersen oranın sahibi Eyüp Sultandır. Ziyaret gerekir. Ankaraya gidersen Hacı bayram velidir. Sandıklıda ise Şeyh Nurettin veya Yunus Emredir. Derdi. Yunus Emre ve Şeyh Nurettin aynı devirde yaşamışlardır derdi.

Bayram ateşi için Ramazanın sonları yaklaştı mı mahallenin yeni yetme gençleri evlerden odun isterler meydanlıkta toplarlardı. Bayram günü Sabah namazından çok önce bu odunlar ateşe verilir yanan ateş kenardan izlenirdi. Alevler ne kadar yüksek olursa o kadar önem arz ederdi. Bir gün Ak takkanın handan kiriş söktük. Kampananın evde onu yardık. Bayram ateşinde yaktık. Bazen de odun toplarken budalaca hareketimize güldüğümüz olurdu. Hatta diğer mahalle gençleri ile bu konuda yarış olurdu. O zamanlar sokak lambalarını Topalak amca yakardı. Ramazanda sokak lambalarını yakan kişi aynı zamanda da iftar topunu atardı. Köşelerde, çeşmelerin başında, şadırvanlarda, cami köşelerinde idare lambası, gaz lambası yakılırdı. Daha sonra elektrik direklerinden geçen teller kazalara neden olduğundan bu Bayram ateşi yakma âdeti kendiliğinden son buldu. Anlatan: Ahmet GEYMEN(1928-Çah Mh. SSK emeklisi) 

Zemzem suyu

Sandıklımızdaki inanışlardan birisi de bayram sabahı, sabah namazından gün ağarasıya kadar güney’e bakan Ulu caminin koca çeşmesi, yeni caminin çeşmesi, topeşe camisi çeşmesi, küllük mahallesindeki çeşmelerden ve bunlar gibi çeşmelerden (su güneye/kıpleye dogru akıyorsa) zemzem aktığına inanılırdı. Birçok kadın, kız, çoluk, çocuk çeşme önlerinde sıra beklerdi. Sabah namazından gün ağarasıya kadar akan suyu yanlarında getirdikleri su kaplarına doldurulurdu. İçerkene de zemzem diyerek içilirdi. 

Mahallemizde büyüklerimiz genelde kadınlar hatta Aile büyüklerimiz kurban bayramı ilk gün kahvaltı yapmaz bir şey de yemezlerdi. Taki kurban kesilir ilk eti ya da ciğeri pişip sofraya geldi mi yerlerdi. O zaman arasını oruç sayılır demezler mi? Doğru ya da değil, artık kurban bayramında ciğer ile yemeğe başlamakta unutuldu değil mi? 

Bu işin hükmüne gelince; Bayram günü oruç tutulmaz. Ayrıca bayram günü sabah kurban ciğeri ile oruç açılacağı ve bunun oruç sevabı getireceği düşüncesi de doğru değildir. Zaten o gün oruç tutulması tahrimen mekruhtur. Kişi bayram günü ister kurban eti ile ister başka bir şey ile yeme ve içmeye başlayabilir. Ancak kurban eti ile yemeye başlamak müstehaptır. Tabi evde bir köşede kurban eti ayrıldı ise 

Dünyası Ramazan olanın, Ahireti Bayram olur.

İki dünya da da  hayırlı bayramlar dilerim.

BAŞKA YAZI DİZİLERİMİZ İLE BULUŞMAK DİLEĞİYLE SAĞLICAKLA...

(DEVAM EDECEK) 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ALİ ÖZESKİ (ARAŞTIRMA) haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi