Oycuncak Müzesi Geçmişten Günümüze Işık Tutacak

Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından restorasyonu yaptırılan mahalle çamaşırlığı oyuncak müzesine dönüştürüldü.
Bu haber 2019-07-01 07:44:00 eklenmiş ve 5001 kez görüntülenmiştir.

İlçede Cuma mahallesinde yıllar önce mahalle sakinleri tarafından çamaşırların yakınılmasında kullanılan ve günümüzde yıkılmaya terk edilmiş Hacı Osman çamaşırlığı aslına uygun olarak restore edilerek oyuncak müzesi yapıldı.

Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği önderliğinde Sandıklı Belediyesi katkıları ile kültürel değerlerin canlandırılması amacıyla yapılan oyuncak müzesi bölgenin ilk oyuncak müzesi olma özelliğini taşıyor.

Müzenin resmi açılışının yapılmadığını belirten Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği başkanı Ekrem Çavuş, oyuncak müzesinde sosyal medya ve basın yoluyla eski oyuncakları topladıklarını ve şuanda 130- 140 civarında oyuncağın olduğunu söyledi.

-“Sandıklı’nın kültür hazinesi çamaşırlıklar”

Çamaşırlıkların tarihinin çok eski olduğunu belirten Ekrem Çavuş, gazetecilere yaptığı açıklamada; “Buranın tarihinine benim yaşım 61 ama tarihini bilemem. Burası bizim eski mahallemiz annem burada çok çamaşır yıkamış. Çok eski geçmişi olan bir çamaşırlık. Sandıklı’nın kültür hazinelerinden bir tanesi çamaşırlıklar. Neredeyse her mahallede 1 veya 2 çamaşırlık var. O dönemlerde şebeke suyu yok. Mahalle halkının tümü çamaşırlarını buralarda yıkarmış. Burası sosyalleşmenin de bir amacı olmuş. Bu tür yerlerin yıkılmak yerine bizim yaptığımız gibi restore edilerek yeniden hayata döndürülmesi lazım. Çünkü buralarda çok hatıralar yatıyor. Burası bir kültür hazinesi kültür abidelerinden, ecdadımızın bize bıraktığı nadir eserlerden. Birçok ilçede çamaşırhanekalmamış. Bizim elimizde 12 tane çamaşırlık varken şuanda 7 tanesi ayakta kalabilmiş. Bunların hatıraları var. Geçmişe olan bağları var. Bu yüzden bu çamaşırhaneler restore edilerek bizden sonra gelen nesillere bu kültürün aktarılması lazım” dedi.

-“Burasını oyuncak müzesi olarak kullanıma açtık”

Belediyenin destekleri ile çamaşırhaneyi restore ederek oyuncak müzesine dönüştürdüklerini aktaran Çavuş; “Dernekler Genel Müdürlüğüne sunduğumuz bir projeydi bu bizim derneğimizin. Sandıklı Belediyesi de bizim proje ortağımız olarak maddi manevi her türlü desteği yaptılar. İlk defa bu dönemde bir çamaşırlık derneğimiz ve belediye katkıları ile ayağa kalkmış oldu. İstedik ki burası müzeye dönüşsün ve oyuncak müzesi olarak burayı kullanıma açmaya karar verdik. Basın ve sosyal medya yolu ile duyurular yaparak. Herkes evindeki eski oyuncakları getirdi. Ahşap oyma sanatı öğrencilerinin yaptığı ahşap oyuncaklarda burada sergileniyor. Kim evinde ne varsa getirdi ortaya mütevazı bir müze çıktı. Gelen geçen vatandaşların çok büyük ilgisi var. Resmi olarak açılışı yapılmadı. 12 Temmuz Cuma günü açılışını yapmayı planlıyoruz. Şuan için 130-140 civarında oyuncak var. Ben inanıyorum ki burası 1 yıl içersinde gelecek oyuncakları almayacak ve bir ikinci müzeye ihtiyaç duyulacaktır” dedi. 

Müzeyi gezen Fatime Kunt çocukluğunda oynadığı oyuncakları gördüğü için duygulandığını belirterek, “Geleceğimizin çocukları için böyle tarihi yerlerin önemli olduğunu düşünüyorum. Ben tarihi eserlerimizi ve eski eşyaları görünce mutlu oluyorum. Çocukluğumda oynadığım oyuncakları gördüm ve çok mutlu oldum” dedi. 

> Hüseyin ÜNLÜSOY

> Ahmet DAĞLI

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SANDIKLI haberleri
Arşiv Arama
- -
Anket
İlçemize Yapılan Yatırımlar ve hizmetlerden Memnun musunuz?
Evet
Hayır
Kararsızım
Son yılların en iyi yatırımları
Sandıklı Postası Haber Merkezi
© Copyright 2013 Sandıklı Postası. Tüm hakları saklıdır. Sandıklı Postası " Sandıklı Haberleri
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
futbol canli izle
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi